80 per pound for a peak yield of 3,500 pounds per acre. By far best Meat Shop in Augusta. The price is higher in the early spring and falls off into lat fall. Per skewer ½ pound each 20 people 20 people Grape Leaves with Vegetables 90 pieces per tray 20 people 20 people 20 people Pastries with Meat or Cheese (Fatayir) Meat Tarts - Lahm bi 'Ajeen Mnakesh with Zater $1. ) Get to Know Us. Department of Agriculture, Economic Research Service, 2013), the value of the okra comes to $642. This recipe makes 1 pound of okra or 4 servings. They have over 7 acres of blueberries. Okra Bleu Indoor/Outdoor Mat, 24x36 By The-store with Doormats made it so much easier to decorate in the style chosen for the next 20+ years (LOL) by providing not only the decorator items, furnishings and special touch items but also provided access to advice and experience of interior. 95 per pound (whole or half) Pork Tenderloin $8. ATLANTA Terminal Prices as of 28-OCT-2019 Provided by: Specialty Crops Market News Federal - State Market News Service, USDA. Full restaurant menu with prices up-dated 2019. 9 grams of fiber per serving. In 1926, The Electric Kitchen began when Hawaiian Electric started its Home Services Department, and began demonstrating the benefits and uses of electrical appliances to residents its Historic King Street building. The produce that is eaten at your table is the very same that your farming neighbors and our trusted partners have grown and nurtured with love and care. There's also even higher end steaks but I've never tried them. Wiki User 07/23/2008. 95 (Plus Drink and Tax) Mon – Fri | 11 a. Set in Entebbe, 5 km from Victoria Mall, OKRA HOUSE offers accommodation with a bar, free private parking, a garden and a terrace. The focus is to produce great healthy Okra at affordable prices to our surrounding community members. Please bring your own containers to carry the berries home in. Price is $10 for adults and $5. Season:Generally available year round. Return per acre is the amount of money left over to pay for other items not easily accounted for by the contest such as overhead, utilities, improvements, management, building costs, taxes, etc. A traditional southern food, okra continues to work its way onto the plates and into the mouths of those who had bad experiences with the vegetable’s famed mucilage, or slime. When okra is used in a soup, stew or casserole that requires long cooking, it should be cut up and allowed to produce its juices. Find high yield okra seeds that grow quickly and love the sun available at Burpee seeds. This is the classic name in okra, trusted by gardeners for years! It will grow readily and yield well for you all summer long. Fertilizers: Oraginc compost blends (Old Fruits, Veggies, Cow Manure, Coal Keel Ashes). Quantities are limited. Get ratings for species suitability based on goals, planting dates, geographic location C:N ratio, nitrogen fixation, grazing suitability, frost tolerance and more. (Ask before you pick. The price is higher in the early spring and falls off into lat fall. It’s you and almonds vs. Bushel weights are shown in pounds. Winner of an AAS award, Clemson Spineless 80 is very heavy producing and easy to grow. 50 lb millets price per pound aeshnomene (joint vetch) $4. Free Shipping on Eligible Items. The chai I tried was $29. Pods have a distinctive shape, when cut they resemble the Star of David. Lunch Portion Salad ~ $6. But the ones I buy from Amazon ends up being a whopping $0. Prices are indicated at a per person basis. We found that average prices ranged from less than 20 cents per edible cup equivalent to. A whole turkey also usually means that you'll have the ability to prepare a few great meals that can only be prepared employing the leftovers out of a complete turkey. Okra will be available year round from The St Peters Community Garden. 48, according the U. Not only that, but they have an extensive range of products, from quality meats to a range of classic side dishes. prices: The auction system is a free market example of perfect competition. Main Street has become my new favorite seed company. 00 per box late in the season (»July 15). Fruit are 18” long, 2” in diameter and weigh just under a pound. 6 cents per pound in 2018—marking a 2% decrease from 2017. Full Slab A full slab of our Honey Rubbed Pork Spare Ribs slow smoked over hickory wood and cut to. Not available in CA. Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. 95 (Plus Drink and Tax) Mon - Fri | 11 a. 00/pint jar Watermelon Rind Preserves $7. When cured the tubers are deep purple/burgundy skin with pink flesh and sweet. Peace Seedlings original breeding makes long stems up to 3 ft tall plants. Per skewer ½ pound each 20 people 20 people Grape Leaves with Vegetables 90 pieces per tray 20 people 20 people 20 people Pastries with Meat or Cheese (Fatayir) Meat Tarts - Lahm bi 'Ajeen Mnakesh with Zater $1. $40 per pound of crowns Morado- Productive beautiful variety, tubers are purple/red when they are fresh dug. Below are the latest Sonny's menu prices. In 1926, The Electric Kitchen began when Hawaiian Electric started its Home Services Department, and began demonstrating the benefits and uses of electrical appliances to residents its Historic King Street building. Visit us to shop quality & low prices. Returns: Prices per 20 pound box vary during the season. The Manila Times - 2018-05-30 - Public Square -. The hotel scene in Barbados seems to run a much wider range than most Caribbean islands. Wegmans sells Brazilian roasted mate tea for $14. @ $23 ++ Per Dozen. *During our last visit (Oct. Mid-season, Purple Stripe type. Please bring your own containers to carry the berries home in. Smashed Fried Okra - all the rage at the farmers market Smashed Fried Okra by Lisa M - Key Ingredient Smashed Fried Okra - 12 Best Okra Recipes - Southern Living See more. Fertilizers: Oraginc compost blends (Old Fruits, Veggies, Cow Manure, Coal Keel Ashes). Buy nuts online by pound or in bulk. A traditional southern food, okra continues to work its way onto the plates and into the mouths of those who had bad experiences with the vegetable’s famed mucilage, or slime. Or the grain sorghum stand averages 1 plant per 3. prices were $27. prices: The auction system is a free market example of perfect competition. Market price for okra typically declines sharply as the summer progresses. Larger seed are usually heavier, so normal-. Berries are sold by the pound. The large range between the yields per state is due to climate differences. Fertilizers: Oraginc compost blends (Old Fruits, Veggies, Cow Manure, Coal Keel Ashes). Most ground provisions, meanwhile, were being retailed at $50 per pound. Fufu (or foofoo, fufuo, foufou) is a staple food common in many countries in West Africa such as Cote D'Ivoire, Sierra Leone, Ghana, Liberia, Benin, Togo and Nigeria. Honey prices averaged 216. As you might expect, Walmart Deli. Six tasty potato salad recipes to try for Fourth of July. 50 pound lettuce, mixed (salad greens) per pound $4. By The Pound. Our Seed Company offers conventional, organic, heirloom and hybrid seeds in bulk and packets for growers of any size. Buy products such as Great Value Broccoli Florets, 12 oz, Great Value Mixed Vegetables, 32 oz at Walmart and save. Tiller counts early in the season can be a little tricky because smaller seeded varieties tend to lose more tillers before harvest than large seed. FREE Overnight Shipping on Live Crawfish to your front door. For example, FAPRI projects the corn price for 2018 to be $3. 00 same BROCOLLI basket $2. With a great variety of diverse foods, it can satisfy whatever you need. Affordable Prices for Adults "Expensive" isn't a word you tend to associate with Golden Corral. The Price for each type of rice is in Philippine Peso per Kilogram. Choose your KFC sides: mashed potatoes, coleslaw, mac and cheese, potato wedges, green beans, biscuits, whole kernel corn, and corn on the cob. Cover and cook for about eight minutes, shaking the pan frequently to move the okra pods around inside, until the okra is starting to brown on the edges and is tender to the bite. Try it today!. Grow 1 to 2 plants per person. Number of Seed per Pound The number of seeds needed to weigh a pound, commonly referred to as "seed count," depends on the weight of individual seeds. As you might expect, Walmart Deli. The plant can also be used in landscape plantings as it also produces a beautiful flower. ITEM SPECSSize:Approximately 10lbs. (Citrullus vulgaris) We’re #1 in watermelon varieties– check our selection! We carry watermelon seed for wide range of sizes and colors. Attribute II Sweet Corn Technical Guide; Attribute II Trait Stack; Attribute Sweet Corn Grower Guide; Definitions describing the Reaction of Plants to Pests, Pathogens, and Abiotic Stresses. Season:Generally available year round. Now, consumers are paying a premium for their vegetables. The weight of an individual seed for a given species (assuming uniform moisture content) is determined by seed size and specific gravity of the seed. Berries are sold by the pound. 95 (Plus Drink and Tax) Mon – Fri | 11 a. 64 per pound, the value of the squash was $65. Pods have a distinctive shape, when cut they resemble the Star of David. (Ask before you pick. Peace Seedlings original breeding makes long stems up to 3 ft tall plants. The most profitable plants in your vegetable garden. 1 - Specialty Crops Market News surveys over 400 retailers, comprising over 30,300 individual stores, with online weekly advertised features. 00/jar Red Velvet Cake $8. Prices effective 02-12-2018. Okra seeds provide one of the prettiest vegetables you can grow. Cut plants with a weedeater or mower to 8 to 10 nodes, 6 to 8 inches above the ground. 64 cash per pound was required to pay expenses. The u-pick is open Monday-Saturday 9 am to 5 pm and Sunday 1 to 5 pm while the strawberries are in season. 50 ++ each Tomato or Cranberry Assorted Soft Drinks or Bottled Water- $3. 12-16 hours in my Nesco dehydrator and I grind them and into a clean spice jar. Sonny's BBQ Menu Prices 2019. Quantity: An average of 11 pounds is needed per canner load of 7 quarts; an average of 7 pounds is needed per canner load of 9 pints. Keep packages to a pound or less as a little okra goes a long way. prices: The auction system is a free market example of perfect competition. Return per acre is the amount of money left over to pay for other items not easily accounted for by the contest such as overhead, utilities, improvements, management, building costs, taxes, etc. Wiki User 07/23/2008. One person can plant an acre a year, even on steep hillsides and ravines. 99 per pound, can grow on you, if you give it a chance. Natchitoches Crawfish Pie. the week ending July 19, according to the USDA's National Retail Report for Specialty Crops. After August 6th, Foodcity. 50 preserving Sweet Potato Casserole $2. Originally, I thought the local market was taking advantage with the high price, until I ran into okra elsewhere and realized, $2. 59 per pound. Elephant garlic, for example, routinely sell for about $15 a pound. To order, click items on the menu! Gullo's Produce & Bake S. $5 per pound \ $1 – 1\4 Pound. Keep the okra moving and cook until the okra just starts to stick to the pan and the vinegar is gone. Wholesale price of Okra stand at $4,000/metric tons CIF {Cost Insurance and Freight} but when the market gets bullish; it shoot up from $6,000 to $7,600 per metric tons CIF. Items may not be available in all stores. United States honey production in 2018 from producers with five or more colonies totaled 152 million pounds, up 2% from 2017. How to Make a Perfect Apple Pie –– A unique method of preparation for the sauce and fresh ginger enhances the flavor. The Okra is available in the Indian grocery stores in US but not in sufficient quantity. Victor Dog Food Reviews, Recalls and Coupon for 2018 As a responsible pet owner, you want to make sure that your furry friend has a clean bill of health. Honey prices averaged 216. com wet market and basic commodities - All prices of vegetables shown are prevailing in Metro Manila Philippines. Prepare the bed by turning the soil under to a depth of 8 inches. Zvalo estimates a farmer can earn about $24,300 to $33,400 per acre in revenue with a net profit of roughly $7,300 per acre. For soybeans, the 2018 soybean projection from FAPRI is $9. If cooked quickly, okra is crunchy; whereas long, slow cooking turns the pods meltingly tender. Now, consumers are paying a premium for their vegetables. 2018) pumpkins were going for only. There are only like 10 tables, and all of them were full of kids, who eat free on Sunday, and then the line to order weaved through all these people and out the door. $40 per pound of crowns Morado- Productive beautiful variety, tubers are purple/red when they are fresh dug. PER add ons $20 PERSON ADDITIONAL PROTEIN | $10PP BUNS SLAW & PICKLES | $2. Add okra to flavour this flavourful gumbo as cooler nights return to Peterborough Living Aug 23, 2018 by BRIAN HENRY 3/4 pound fresh okra, sliced 1/4 inch thick. World Famous Antique Hydrangea with Jewel Tones. Given the increasing rates of obesity popping up around the world, nutrition is more important than ever. Elephant Garlic Introduced by Nichols Garden Nursery. Click to share on Twitter (Opens in new window) Click to share on Facebook (Opens in new window). 2 Bees Farm will also sell spice blends at $20 a lb, teas averaging $16 lb. One person can plant an acre a year, even on steep hillsides and ravines. Gibson's BBQ is a restaurant featuring online Barbeque food ordering to Huntsville, AL. How much do potatoes cost? Depending on the type of potato, the costs will vary anywhere from $1 to $2 per pound on average. Both vegetables sold for $8 per pound at the farmers markets. A traditional southern food, okra continues to work its way onto the plates and into the mouths of those who had bad experiences with the vegetable’s famed mucilage, or slime. For Sale: Okra for Sale $100 JMD per dozen. Substitutions are allowed based on availability. Enjoy low warehouse prices on name-brand Gourmet Foods products. Compact, short stemmed. We have also included newly promoted items and a section on the latest Golden Corral coupons in the comment section. whatever the day brings your way. 95 (Plus Drink and Tax) Mon - Fri | 11 a. Not only that, but they have an extensive range of products, from quality meats to a range of classic side dishes. Wiki User 07/23/2008. Must use a support of some type to support the long vining plants. In 2000 in Sonoma County, the average price for a ton of grapes was just under $2,000. The Blueberry Patch does not spray any of their fruit and has not done so in over 15 years. Wholesale price of Okra stand at $4,000/metric tons CIF {Cost Insurance and Freight} but when the market gets bullish; it shoot up from $6,000 to $7,600 per metric tons CIF. 79 Crispy Chicken Wing sections Six breaded chicken wings. When Tom’s son, Dan, took over the thriving restaurant, he still had his heart set on opening his own steakhouse. We are a family owned and operated business! Offering our community the best home made food possible at the best price since 1970. Seafood is priced per pound & you must order by pound so if you go with others you can try a bit of everything. 00 per box and then decline to less than $6. Chocolate Chip Cookies –– Packed with an extra vanilla kick. Keep soil moist. This is the earliest in the year we have ever trapped and the first time we have trapped crawfish in Arizona still hosting eggs. By The Pound. In this ranking, you will find products listed according to their price, but also their characteristics and the opinions of other customers. We ship to 48 US states only. A drought covering two-thirds of the country has damaged much of the country's corn crops and pushed grain prices to record levels, triggering fears that a spike in food prices will soon follow. The vegetable CSA has 3, 10 week session back to back Milk CSA is $104. @ $23 ++ Per Dozen. The market basket consisted of one pound each of nine vegetables. The website also has canning & freezing instructions, related events and fun and listings for every other state and many countries!. I buy from Kroger, which is slightly cheaper and seems to have a pretty good fresh fish selection. Whether you're cooking a feast for the holidays or just need some great ideas for dinner, we have you covered with recipes, cooking tips, and more!. have been omitted. The price is higher in the early spring and falls off into lat fall. How much does a pound of okra cost? Answer. But, Dan had a special talent for preparing exquisite seafood dishes and Manhattan Café regular and old family friend, Henry Reed, convinced him that what San Antonio really needed a good seafood restaurant. Daily Country Lunch Buffet - $12. You can easily eat under $100 a week eating 3 healthy meals per day. Fancy Assorted Mixed Nuts @ $20 ++ Per Pound Salted Cocktail Peanuts @ $19 ++ Per Pound Potato Chips, Pretzels And Tortilla Chips With Appropriate Dips, and Salsa @ $20 ++ Per Pound Gourmet Dry Snack Mix @ $13 ++ Per Pound Fruit Tray @ $3 ++ Per Person Cheese Tray @ $4 ++ Per Person Freshly Brewed Regular Or. Daily Wholesale to Retail Market Prices. 00 per pound. Park Slope Food Coop: Health Food Store with a large selection of fresh organic and locally grown produce and vegetables, grass fed beef, pasture raised poultry in Brooklyn, New York. Remove and discard seeds and fibrous membranes from mirlitons, and scoop out as much flesh as possible. Looking for affordable okra prices? 785 low price okra products from 261 trustworthy okra suppliers on Alibaba. will provide 1 pound of actual nitrogen per 1000 sq. As with the shrimp, if you buy fresh okra, get about 1 ¼ pound because you’ll be chopping off the stem end and don’t want to end up short. 50 ++ per pound Potato Chips with Ranch Dip or Tortilla Chips with Salsa $20. Add festive color, crispy texture and sweetness to salads, slaws and stir-fries! Resistant to Fusarium Yellows & Race #'s. Kentucky Farmers Market Price Report 8/13 ‐ 8/19/2018 Market Details Adair County Boone County per pound Okra per small basket low volume per quart. 00 per acre I hop ethis helps. 50 Romaine Lettuce, Green Onions, Celery, Olives, Tomatoes and Feta Cheese *Platter for (3) Three or more people $5. We will specially stamp your box and all berries picked in that box on that date will be charged only $4 per pound instead of the regular price of $5 per pound. As with the shrimp, if you buy fresh okra, get about 1 ¼ pound because you'll be chopping off the stem end and don't want to end up short. We've been catching crawfish all our life, and love the Louisiana and Gulf Coast tradition of a long, leisurely crawfish boil in spring!. Pumpkin Time! A little research may reveal a special niche that nobody else is filling. Click to share on Twitter (Opens in new window) Click to share on Facebook (Opens in new window). Okra soup thick with crab became Baltimore’s “crab gumbo” and Charleston and Savannah’s “rouxless gumbo,” while in New Orleans the roux made okra soup even thicker. Okra and the Chef: Matt McClure's Chicken & Okratouille. Norris Foundation, a non-for-profit 501(c)(3) organization. Early season prices (»April 1), can begin at over $30. 2 Vegetables: Choice from BBQ beans, cole. Stock up your pantry with okra chips so you won't run out the next time you crave a healthy snack. Daily Country Lunch Buffet - $12. I think you need to keep looking. Vegetable Seeds and Plants. 25 a piece Cheese Pie 1. 20 per pound around the U. See disclaimer. 50/pound garlic per pound $7. There’s even a whole menu dedicated to fresh-squeezed lemonades, which you’ll need after polishing off the Memphis King Burger. What others are saying Unbiased info on nutrition, benefits of food So much about sorghum! Some of the health benefits of sorghum include its ability to prevent certain types of cancer, help control diabetes, offer a dietary option for people with Celiac disease, improve digestive health, build strong bones, promote red blood cell development, and boost energy and fuel production. Soak seeds overnight, and then sow them ½" deep directly in full sun. Elephant Garlic Introduced by Nichols Garden Nursery. I was with a couple friends last week who thought they did not like Okra until they tried Price's. Our Okra Seeds are on sale, by the packet or in bulk!. I think you need to keep looking. Okra does not keep well. 70 per hundred weight for head lettuce, $49. Shop for Frozen Vegetables in Frozen Foods. As you might guess, this beefcake is a delicious nod to the king of rock and roll. Pods have a distinctive shape, when cut they resemble the Star of David. It’s you and almonds vs. Crops - Planted, Harvested, Yield, Production, Price (MYA), Value of Production † Sorted by Value of Production in Dollars Commodity Planted All Purpose Acres. It’s worth it to take a peek. I highly recommend the delicious Piment de Espelette pepper. Read the Cost of Fresh Sweet Corn at Farmers Markets discussion from the Chowhound General Discussion food community. According people with knowledge about current food markets, the small local venues known as farmers' markets are quickly taking off these local markets are providing fresh foods for many. Roux is the base for many sauces in. Why truffles can cost $2,500 per pound - Duration: 4:04. Okra, which is running $1. A net cash flow of $0. 50 Romaine Lettuce, Green Onions, Celery, Olives, Tomatoes and Feta Cheese *Platter for (3) Three or more people $5. To obtain pounds per cubic foot, multiply bushels x. Choose your KFC sides: mashed potatoes, coleslaw, mac and cheese, potato wedges, green beans, biscuits, whole kernel corn, and corn on the cob. PER add ons $20 PERSON ADDITIONAL PROTEIN | $10PP BUNS SLAW & PICKLES | $2. For Sale: Okra for Sale $100 JMD per dozen. The large range between the yields per state is due to climate differences. for an established hive. Enjoy your heirloom. Prices subject to change without notice. Problem is, surplus briskets will hit the freezer, and then they're thawed out before being displayed at discount prices. How much do potatoes cost? Depending on the type of potato, the costs will vary anywhere from $1 to $2 per pound on average. We found that average prices ranged from less than 20 cents per edible cup equivalent to. You can also use the blend to make some delicious hamburgers. Keep packages to a pound or less as a little okra goes a long way. The Avenue Suites is known for its professional and helpful staff who offer prompt service and quick response to requests at any time of the day. You have to look carefully at the variety and the appellation to determine actual price per ton you can expect. Find a proven recipe from Tasty Query!. Fruit are 18” long, 2” in diameter and weigh just under a pound. While visiting our farm you will be able to purchase all your vegetables in one stop. A bushel is a measure of volume not weight. watermelon as a precut packaged product, has improved the convenience of serving watermelon. The only thing more New Orleans than a dented pot of gumbo simmering on the back burner is arguing about the right way to make it. 49 per lb? 1. The Crawfish Pie is like crawfish etouffee in a pie crust…crawfish, rice, special seasonings, and cream of mushroom…a little spicy. Yields are considerably greater when okra is grown on polyethylene mulch or mulched with compost or other organic materials. Known as the ‘Garden Island’, North Caicos is filled with lush vegetation and hills. Call 706-817-1152. 43,560 x 144 = 6,272,630 square inches per acre. Full restaurant menu with prices up-dated 2019. 48, according the U. Prices subject to change without notice. Daily Country Lunch Buffet - $12. Okra growers and buyers could not reach an agreement on a 2-cent per pound price increase the farmers requested. Home; Articles; SPICY SEAFOOD BOIL ft. Fried, steamed, and used to thicken stews, try growing okra this summer for wonderfully warm, thick soups and stews when the chill of fall arrives. Prices are much higher, up to $450 per pound, but your first harvest is at least six years away. Lettuce $1. Compact, short stemmed. It is often made in the traditional Ghanaian and Nigerian method by mixing and pounding separate equal portions of cassava and green plantain flour thoroughly with water. the week ending July 19, according to the USDA's National Retail Report for Specialty Crops. price at retail stores of a pound and an edible cup equivalent (or, for juices, a pint and an edible cup equivalent) of 153 commonly consumed fresh and processed fruits and vegetables. Peace Seedlings original breeding makes long stems up to 3 ft tall plants. ) Get to Know Us. Price per pound will be set at time of harvest. We must make this change to ensure compliance with current security standards and to ensure the safest Web browsing experience to our customers. Looking for affordable okra prices? 785 low price okra products from 261 trustworthy okra suppliers on Alibaba. Vented Clamshell Produce / Berry Container - 352/Case. Why truffles can cost $2,500 per pound - Duration: 4:04. pork sandwich slow smoked and served chopped, chopped with sauce or sliced. Today, you can now enjoy these great recipes, such as Pinakbet, online. 00 per pound. Provides daily ranges of domestic and imported commodities offered for sale. BREAKFAST BUFFET SELECTIONS: All Buffet functions under thirty (30) persons are subject to a $7. 68 Japanese yen from 108. 30 to $1,492. Significant increases for vegetables this week included baby-cut carrots at 19%, tomatoes at 14%, and asparagus at 13%. With a heritage claiming both French and West African roots, gumbo is a thick stew served over rice and made with a roux (a mixture of butter and flour) and a wide variety of ingredients such as celery, peppers, okra, onions chicken, sausage and/or seafood. 99 a pound and, I believe they have a Japanese green tea which sells for $99 a pound. 80 lb hybrid pearl $1. The only thing I've found that was sold by the bushel was sweet corn. Greek Islands offers event catering for Chicago and Lombard. Buy products such as Cucumber, each, Tomatoes on the Vine, bag (avg 1. 5 pint $6 quart $9 gallon $30 peach or apple cobbler or laura’s banana pudding serving $3. Angled Luffa Loofah Sin Qua See Gwa Silk Squash Chinese Okra for Food. prices: The auction system is a free market example of perfect competition. Gumbo is not gumbo without a roux. Daily Wholesale to Retail Market Prices. Camberwell is known for interesting sites like Okra. Full Slab A full slab of our Honey Rubbed Pork Spare Ribs slow smoked over hickory wood and cut to. Natchitoches Crawfish Pie. About 5,000 tomato plants are required to meet this number. From private affairs to extravagant banquets, Richard's Restaurant's Catering program promotes the celebration of food. The vegetable CSA has 3, 10 week session back to back Milk CSA is $104. 47 for Pork Tenderloin or Pork Chops HEB has a KID’S Day on Saturday Aug. 39 per pound at grocery stores and $1. whatever the day brings your way. Display okra with other traditional Southern items like kale and other greens. Peace Seedlings original breeding makes long stems up to 3 ft tall plants. One person can plant an acre a year, even on steep hillsides and ravines. 1 - Specialty Crops Market News surveys over 400 retailers, comprising over 30,300 individual stores, with online weekly advertised features. On average, a staked tomato plant will produce an estimated 8 pounds per plant, while plants trained via trellis or cage produce an average estimate of 12 to 20 pounds per plant. 50 lb western ragweed (native) $11. Courter Department of Horticulture, University of Illinois at Urbana -Champagne, College of Agriculture Cooperative Extension Service.